Środowiskowy Dom Samopomocy "Szansa"

GRZYBOBRANIE 2017

Dnia 21 września br. na parkingu leśnym w Przytoku odbyła się impreza cykliczna dla osób niepełnosprawnych ze Środowiskowych Domów Samopomocy pod nazwą „Grzybobranie”.  Organizatorami byli: Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Środowiskowy Dom Samopomocy „Szansa” oraz Gminny Ośrodek Informacji dla Osób Niepełnosprawnych.  Uczestnikami spotkania byli domownicy  środowiskowych domów samopomocy ze Sławna, Biesiekierza, Krągu, Manowa, Szczecinka  i Sianowa, łącznie 120 osób. Kierownik ŚDS w Sianowie - Halina Iwanisik uroczyście powitała wszystkich gości i życzyła dużych zbiorów oraz udanej zabawy. Grupy pod opieką przewodników zbierały grzyby jadalne, które oceniało jury. Zostały wręczone nagrody za zebraną największą ilość grzybów jadalnych oraz
za znalezienie największego, zdrowego borowika. Ponadto uczestnicy imprezy wzięli udział
w zabawie tanecznej a muzyka umilała czas także podczas gorącego i słodkiego poczęstunku
w postaci kiełbaski z grilla, bigosu, ciasta oraz pączków. Każdy ŚDS otrzymał nagrodę za udział w „Grzybobraniu”.  Był to znakomity czas na relaks a także pozytywnego nastawienia uczestników przed zbliżającą się jesienią, której aura potrafi zakołysać nastrojami osób niepełnosprawnych. Pokazaliśmy, że zawsze liczy się uśmiech i otwarte serca na przyjmowanie wszelkiej dobroci i radości płynącej z zewnątrz. Impreza została zorganizowana dzięki dofinansowaniu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Gminnego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i pomocy sponsorów, a także współpracy z Nadleśnictwem Karnieszewice, którego przedstawiciele towarzyszyli nam podczas całej imprezy.

 

Tekst:Dorota Garnicka

Zdjęcia:Katarzyna Gawienowska

 

XII POWITANIE LATA


Dnia 22 czerwca br. odbyła się impreza cykliczna dla osób niepełnosprawnych z terenu gminy i miasta Sianów pn. „Powitanie Lata”. Po raz kolejny zorganizowana w plenerze - na terenie Centrum Rekreacyjno-Rehablitacyjnego „FALA 1” w Łazach. Halina Iwanisik - Kierownik MGOPS w Sianowie i goście: Maciej Berlicki- Burmistrz Gminy i Miasta Sianów oraz Marcin Posmyk – Zastępca Burmistrza, życzyli wszystkim udanej zabawy. Organizatorzy zapewnili wiele atrakcji min. wspólną ZUMBĘ, udział w konkurencjach sportowych tj. rzut jajem w babę, slalom, wyścig kelnerów oraz przeciąganie liny. Domownicy ŚDS w Sianowie w strojach kowbojskich zaprezentowali piosenkę i taniec country. Ponadto zgodnie z tradycją wybraliśmy się nad morze puścić wianki symbolizujące zwyczaje "nocy świętojańskiej”. Przygotowano także poczęstunek i ognisko. Impreza była okazją do spotkania ze znajomymi z całej gminy, wspólnej zabawy oraz relaksu na świeżym powietrzu.
Dziękujemy sponsorom oraz pracownikom Centrum Kultury w Sianowie za pomoc w przygotowaniu imprezy.
Imprezę udało się zorganizować dzięki wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Gminnego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych.

Tekst: Regina Banasiak
Foto: Anna Zając

TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ

13 czerwca 2017 roku ŚDS „Szansa” uczestniczył w VI Integracyjnym Turnieju Piłki Siatkowej w Szczecinku. Zdobyliśmy II miejsce po uczniach reprezentujących Zespół Szkół Technicznych w Szczecinku. Turniej odbył się na „Mysiej Wyspie”, na którą tradycyjnie płynęliśmy tramwajem wodnym. Sianowska drużyna składająca się z zawodników: Piotr Janczyczyn, Józef Wocial, Dariusz Rudzki, Jarosław Kosmowski oraz Grzegorz Królikowski rywalizowała z zawodnikami z ŚDS-u ze Szczecinka, Turowa, Bornego Sulinowa, uczniami z Zespołu Szkół Technicznych. W trakcie turnieju można było uczestniczyć we wspólnej zabawie przy muzyce. ŚDS „Walentynka” ugościła nas słodkim poczęstunkiem oraz ciepłym posiłkiem.
Zawodnicy zadowoleni, pełni wrażeń, zmotywowani do dalszych wysiłków wrócili do Sianowa ze srebrnym pucharem, dyplomem oraz upominkiem.

Tekst: Katarzyna Gawienowska
Foto: Dorota Ślubowska
 

 
 

Country w Łobzie

Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy „Szansa” w Sianowie 7 czerwca 2017r. wzięli udział w Przeglądzie Piosenki Osób Niepełnosprawnych zorganizowanej już po raz czternasty przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Łobzie. W tym roku tematem przewodnim było hasło„ Pewnego razu na dzikim zachodzie”. Każdy z uczestników był przebrany w strój kowboja zgodny z wizerunkiem tamtych czasów. Uczestnicy ŚDS „Szansa” uzbrojeni w kowbojskie kapelusze i czerwone chusteczki a’la Laki Luk zaprezentowali piosenkę oraz taniec z podkładem muzycznym w klimacie country. Poza występami osób z innych Środowiskowych Domów zorganizowano wiele dodatkowych atrakcji odpowiednio dopasowanych do hasła przewodniego festiwalu. Były wyścigi dyliżansów, kankan, taniec kowbojski, dyby, w które każdy mógł zostać zakuty oraz wiele innych. Uczestnicy zostali poczęstowani specjałami Restauracji „Ponderosa” serwującej jadło z Bizona, kiełbaski z rusztu, sałatkę country i fasolkę po kowbojsku. Wszyscy wrócili z wyśmienitymi humorami i wciąż żywym hasłem na ustach „NIECH ŻYJE DZIKI ZACHÓD!!!”.
 
Tekst:Dorota Garnicka
Foto:Sylwester Pietrzycki

 

 

VI ZMAGANIA SPORTOWE O PUCHAR PEGAZA

W dniu 2 czerwca 2017 r. drużyna reprezentująca ŚDS „Szansę” z Sianowa już po raz szósty wzięła udział w spartakiadzie sportowej organizowanej przez ŚDS „Pegaz” z Manowa. Tegoroczna impreza nawiązywała do zbliżających się Igrzysk Sportów Nieolimpijskich m. in. W konkurencjach: narty (bieg grupowy), kajaki, mini polo, łucznictwo, bule. Zaproszeni zawodnicy z ŚDS-ów z Białogardu, Bobolic, Biesiekierza, Będzina, Przytocka, Koszalina, Sianowa i Manowa, zostali podzieleni na drużyny reprezentujące takie kraje, jak: Hiszpanię, Islandię, Walię, Szwecję, Portugalię, Szwajcarię, Francję oraz Polskę. Każda z nich liczyła po 8 zawodników, z różnych ŚDS-ów. Taki podział sprzyjał integracji wszystkich uczestników. Drużyna z Sianowa wystąpiła w składzie: Ewelina Koźlik, Małgorzata Borzyszkowska, Ewa Wałecka, Dariusz Joniec, Zenon Zawół, Paweł Hejman oraz Józef Wocial.
Gospodarze ugościli przybyłych słodkim i ciepłym poczęstunkiem a przerwy między konkurencjami wypełniała zabawa taneczna. Dziękujemy organizatorom za wspaniałą imprezę.
 
Tekst: Dorota Ślubowska i Dariusz Joniec
Foto: Sylwester Pietrzycki

 

 

 

DZIEŃ GODNOŚCI OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ – FESTIWAL UMIEJĘTNOŚCI w KOSZALINIE    19.05.2017r.

 
Uczestnicy ŚDS „Szansa” spotkali się z niepełnosprawnymi mieszkańcami regionu na Rynku Miejskim, aby wspólnie świętować Dzień Godności, którego organizatorem było PSONI - Warsztat Terapii Zajęciowej Nr 1 w Koszalinie. Po barwnym przemarszu ulicami Koszalina, odbył się pokaz mody, koncert zespołu „AKCES”, prezentacja specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego oraz warsztaty integracyjne pn. „Podziel się swoją pasją”. Ponadto zorganizowano kiermasz wyrobów artystycznych wykonanych przez osoby niepełnosprawne. Gospodarze zapewnili mnóstwo atrakcji dostosowanych do możliwości uczestników min. warsztaty: „Sztuka zaklęta w kamieniu”, „Wiosenne bukiety”, „Rękodzieła unikalnego” i „Poznaję świat wszystkimi zmysłąmi”.
Domownicy ŚDS „Szansa” zawsze chętnie uczestniczą w obchodach,  które są okazją do spotkania z przyjaciółmi z różnych ośrodków wsparcia oraz możliwością zaprezentowania swoich umiejętności i poznania nowych technik artystycznych.
 
Tekst: Regina Banasiak
Zdjęcia: Katarzyna Gawienowska
a

 

 

 

Wyjazd na Turniej Tańca

Taniec  to nie tylko ruch i zabawa, ale także wyrażanie emocji i sztuka. Każdy robi to w niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju sposób. Przekonali się o tym uczestnicy ŚDS „Szansa”, którzy zostali zaproszeni na I Turniej Tańca Dowolnego zorganizowany przez ŚDS „Feniks” w Biesiekierzu. Turniej odbył się 16 maja b. r. a wzięły w nim udział: Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Warnino, Środowiskowe Domy Samopomocy z Bobolic, Sławna, Będzina, Powiatowy Dom Samopomocy w Białogardzie oraz gospodarze – ŚDS z Biesiekierza. Zespół „Szansy” zaprezentował Taniec Belgijski. To ludowy taniec integracyjny tańczony w parach po kole, cieszący się dużą popularnością na weselach. Do miłej, przyjaznej atmosfery turnieju przyczynili się wolontariusze Gimnazjum Gminnego w Biesiekierzu. Roztańczeni Domownicy „Szansy” wrócili pełni radości i satysfakcji po udanym występie.
 
Tekst: Dorota Ślubowska
Foto: Sylwester Pietrzycki

Pobyt w Centrum Rehabilitacji i Wypoczynku „Sophia” Bryza w Sarbinowie

W dniach od 10 do 12 maja b.r. domownicy ŚDS „Szansa” mieli możliwość korzystać z bogatej oferty zabiegów fizjoterapeutycznych w cichym, pełnym zieleni ośrodku położonym zaledwie 400 m od morza. Dzięki sprzyjającej pogodzie uczestnicy  podczas pobytu spacerowali po plaży, uprawiali jogging przy zachodzie słońca, zbierali kolorowe szkiełka, które zostaną wykorzystane na zajęciach plastycznych prowadzonych w „Szansie”. Ponadto mieli możliwość zwiedzać kompleks ogrodów Hortulus w Dobrzycy. Bogaty w atrakcje pobyt uświetniły wieczorki taneczne – jeden z nich został poprowadzony przez naszego DJ-a  Pawła Hejmana. Podczas wieczorku uczestnik „Szansy” p. Dariusz Joniec przeczytał wiersz napisany  przez domowników specjalnie na tę okazję. Zarówno personelowi „Sophii” jak i wszystkim obecnym wiersz bardzo się podobał. Wolne chwile wypełnione były grami w Ligretto, Dobble i karty. Wróciliśmy pozytywnie „zmęczeni”, pełni wrażeń i wzbogaceni nowymi doświadczeniami.
Tekst: Dorota Ślubowska

 
 
 
 
 
 

 

 
Zdjęcia: Kaja Rychter

Warsztaty Kulinarne

Dnia 27 kwietnia 2017r. w ŚDS „Szansa” w Sianowie odbyły się dziesiąte warsztaty kulinarne. W gronie  zaproszonych gości znalazły się zaprzyjaźnione Środowiskowe Domy z Krągu i Bobolic. Pierwszy raz gościliśmy także Środowiskowy Dom Samopomocy z Będzina. Tematem tegorocznych warsztatów były potrawy z brokułem i kalafiorem. 
Środowiskowy Dom Samopomocy „Szansa” w Sianowie jest znany ze swojej gościnności i otwartości czego dowodem były pyszności specjalnie przygotowane dla uczestników warsztatów - świeżo upieczone drożdżowe babeczki z serem i czekoladą, owoce i napoje. Czas oczekiwania na wyniki jury wypełniła zabawa taneczna, w której zawsze wszyscy chętnie biorą udział. Gotowe dania tradycyjnie oceniło jury, które po wnikliwej naradzie stwierdziło, że wszystkie potrawy zasłużyły na I miejsce.
Po ogłoszeniu wyników i rozdaniu dyplomów oraz nagród wszyscy uczestnicy mogli poddać się degustacji potraw przygotowanych przez każdy z czterech Domów. Na zakończenie warsztatów przed serdecznym pożegnaniem zaprosiliśmy naszych gości na obiad przygotowany przez gospodarzy.
Impreza została dofinansowana ze środków PFRON.
Tekst: Dorota Garnicka


 

 

SPOTKANIE WIELKANOCNE Z OSOBAMI BEZDOMNYMI I SAMOTNYMI

Dnia 13 kwietnia 2017r. w Środowiskowym Domu Samopomocy „SZANSA” gościliśmy osoby bezdomne i samotne, z którymi do świątecznego stołu zasiedli i złożyli życzenia :Burmistrz - Maciej Berlicki i Kierownik MGOPS - Halina Iwanisik.  Tradycyjne, wielkanocne potrawy przygotowali uczestnicy  wraz z pracownikami ŚDS.
 
 
 
 
 
 
Zdjęcia: Katarzyna Gawienowska
                Tekst: Regina Banasiak

 

 

ŚNIADANIE WIELKANOCNE   w  ŚDS „SZANSA”

Dnia 12 kwietnia 2017r. zgodnie z tradycją uczestnicy ŚDS wspólnie z pracownikami zorganizowali uroczyste śniadanie wielkanocne. Podczas zajęć kulinarnych przygotowali żurek, sałatki, jajka faszerowane oraz babki i serniki. Pięknie  udekorowali świąteczny stół, na którym zagościły zajączki, kurczaczki i stroiki z bukszpanem.
W świątecznej atmosferze życzenia wszystkim obecnym złożyli: Burmistrz - Maciej Berlicki i Kierownik ŚDS - Halina Iwanisik.

 

 

DOKARMIAJMY PTAKI ZIMĄ!!!

Dnia 10 lutego br. uczestnicy ŚDS „Szansa” wzięli udział w zajęciach w Centrum Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Karnieszewice. Tym razem Pani Dagny Nowak-Staszewska przekazała nam wiele ciekawych informacji o ptakach żyjących na naszym terenie. Uczyliśmy się je rozpoznawać, i słuchaliśmy jak śpiewają. Podczas srogiej zimy ptaki potrzebują pomocy ludzi, dlatego też odbyły się zajęcia praktyczne, podczas których przygotowaliśmy dla nich smakołyki:
- łańcuchy z plastrów pomarańczy i jabłek, oblanych miodem i oklejonych nasionami,
- kubeczki z nasionami zatopionymi w smalcu.
Zajęcia sprawiły nam wiele radości i były bardzo pożyteczne. Przygotowane smakołyki zawiesiliśmy w naszym ogródku, pięknie wyglądają na krzewach.

                             
 
 
 
Teraz z niecierpliwością oczekujemy na ptaki !!!

Zdjęcia:Dorota Ślubowska, Katarzyna Gawienowska

Tekst: Regina Banasiak
Copyright ©2017 Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sianowie, All Rights Reserved.